Ako získať turistické „C“ víza
Pridané 22.07.2025 10:30:11 Počet zobrazení 81
Turistické (schengenské) vízum typu C umožňuje cudzincom krátkodobý pobyt v Schengenskom priestore do 90 dní v rámci 180-dňového obdobia. Žiadosť sa podáva osobne na zastupiteľskom úrade SR alebo prostredníctvom externého poskytovateľa. K žiadosti je potrebné priložiť cestovný doklad, fotografiu, doklad o účele pobytu (napr. turistický program, rezervácia hotela), finančné zabezpečenie, zdravotné poistenie a doklad o ubytovaní. Dôležitá je aj väzba na domovskú krajinu (napr. zamestnanie, štúdium, rodina). Rozhodnutie o víze je spravidla vydané do 15 dní.

Chcete pozvať cudzinca z krajiny mimo EÚ na Slovensko na turistiku alebo pracovnú cestu? Ak cudzinec nie je občanom krajiny, ktorá má bezvízový styk so Slovenskom, potrebuje na vstup na Slovensko víza. V tomto článku si priblížime, ako ich získať za účelom návštevy, turistiky.
Pre pohyb a zotrvanie na území Slovenskej Republiky pre cudzincov z tretích krajín, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovorov a zmlúv o bezvízovom styku, sú potrebné dokumenty/doklady - víza.
Právne predpisy
Víza a vízové povinnosti sú pre územie Slovenskej Republiky upravené v dvoch hlavných právnych predpisoch, ktoré sú doplnené ďalšími právnymi normami. Zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „Zákon o pobyte cudzincov“) upravuje popri pobyte cudzincov aj druhy a podmienky získania víz pre územie Slovenskej Republiky. Na nadnárodnej úrovni stoja predpisy, najmä nariadenia Európskej Únie, ktorých predmetom je úprava schengenského víza, ktorého získanie oprávňuje osobu z tretej krajiny na pohyb po celom území schengenského priestoru, teda aj po území Slovenskej Republiky. Základný režim víz oprávňujúcich na pohyb po území Slovenskej Republiky možno deliť na víza národné a víza schengenské. V predkladanom príspevku sa budeme zaoberať vízami schengenskými, resp. ich druhom, a to vízami schengenskými za účelom súkromnej návštevy, tzv. turistické víza.
Existuje aj tzv. národná víza typu „D“. Viac sa o nej dozviete v našom článku: Ako získať národné „D“ víza.
Všeobecne o schengenských vízach typu C
Schengenské vízum je upravené v Zákone o pobyte cudzincov, no zároveň je predmetom Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 z 13. júla 2009, ktorým sa ustanovuje vízový kódex Spoločenstva (ďalej ako „Vízový kódex“). Na predmetné nariadenie odkazuje aj náš Zákon o pobyte cudzincov. Vízový kódex je k Zákonu o pobyte cudzincov vo vzťahu lex generelis k lex specialis.